počasie_dt

Máj ukončia horúčavy až do 33°C

V máji sme už pred Tromi zamrznutými zaznamenali neželanú vlnu májových mrazov vo Vernári až do -6,1°C a teraz sú na rade koncomájové horúčavy s teplotami až do 33°C. Blokujúca tlaková výš priniesla do západnej Európy v prechádzajúcich dňoch horúce počasie a v Španielsku teplota vystúplia v utorok až na 39,7°C, ale aj tentokrát bolo teplo vo Francúzsku, piatok až 38°C. V pondelok už bude v najteplejších oblastiach na JZ do 30°C a v utorok a stredu bude na JZ teplejšie ako pondelok, až do 33°C.


Očakávaná vlna májových horúčav napokon prinesie najväčšie horúčavy posledné 3 dni., prechod studeného frontu na 1. júna, no modely stále nevedia, či sa front bude rozpadať, alebo prejde a rozbije horúcu tropickú šnúru, ale búrky by mali byť aj vtedy, keď by sa front mal rozpadať. Horúčavy zatiaľ zasiahli západnú Európu a výrazne sa oteplilo aj v Nemecku. V Španielsku teploty vystúpili až do 40°C, vo Francúzsku v piatok namerali až do 38°C, slnečný a netypicky horúci deň zaznamenali dokonca aj v Škótsku, kde bolo až do 28°C. Nemeckí meteorológovia už avizujú, že teploty budú v nedeľu a v pondelok na hranici absolútných teplotných rekordov z mája 2005. Horúce počasie aj zo pomoci fénu prinesie horúce májové počasie aj do alpskej oblasti, do Čiech, či do Poľského Slizska, Najbližšie dni sa oteplí dokonca aj na Slovensku, už v sobotu bolo do 27°C, v nedeľu bude do 28°C, v pondelok do 30°C, a v utorok a v stredu bude až do 33°C, ojedinele sa na JZ z utroka na stredu vyskytne tropická noc, keď teplota nepoklesne pod 20°C.
Druhé oteplenie, spojené s výbežkom Azorskej anticyklóny na začiatku júna, može byť o niečo miernejšie. Studený front už zo stredy na štvrtok prebežne prinesie silné búrky aj lejak. Podľa sobotnajšej predpovede SHMÚ bude po fronte do 29, no ak front bude výraznejší, tak sa viac ochladí a bude iba do 25°C. Predpovede na ďalšie obdobie sú zatiaľ rozpačité - síce väčšina behov modelu GFS očakáva návrat tropických teplôt 25/30°C. Menšia časť behov predpovedá mierne chladnejšie počasie.

 Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

Poslední články

O mně

Dobrý deň, volám sa Matej Kleinedler. Zaujímam sa o počasie už od roku 2016. Takisto ako meteorólog si fotím fotografie v prírode. Dokonca som sa niekoľkými mesiacmi registroval na Meteoinfo.sk. Mám aj iné záľuby trebárs tenis, alebo hokej. Na Meteoinfo.sk prispievam s aktuálnym počasím, pred niekoľkými dňami som konečne dostal meteostanicu. A moje predpovede nájde na tejto adrese: http://meteoinfo.sk/stanice/936-detva-sidlisko/predpovede. Mám 11 rokov. Posledná aktualizácia bola 23.11.2017

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí